Archiwum

DOBRY WIECZÓR Z... JUŻ W ŚRODĘ O g.20.00


 

W Wielkim Poście pragniemy wszystkich zaprosić na spektakl "OPOWIEŚĆ O JONASZU", po którym mamy nadzieje, że uda nam się porozmawiać z aktorami :)

Kategoria: General
Napisał: administrator
"Opowieść o Jonaszu" to autorski spektakl Mariusza Kozubka (Teatr A) i Marcina Wąsowskiego
(Kabaret Świerszczychrząszcz), oparty na motywach starotestamentalnej "Księgi Jonasza". Jednoaktowe, kameralne przedstawienie (45 minut), grane przez dwóch aktorów.

Spektakl opowiada dzieje biblijnego proroka, który nie chciał być prorokiem. Jonasz, wezwany przez Boga do głoszenia orędzia nawrócenia w Niniwie, nie ma najmniejszej ochoty podporządkować się swojemu powołaniu.
Ucieka przed Najwyższym wsiadając na okręt płynący do Tarszisz, by na koniec i tak trafić na brzeg Niniwy. Tam, nie wierząc w powodzenie swej niechcianej misji, wzywa do nawrócenia - licząc po cichu na sprawiedliwą karę dla grzeszników. O dziwo jednak Niniwa się nawraca, Jonasz zaś w końcu zaczyna rozumieć, że "...sercem Boga jest Miłosierdzie"..

"Opowieść o Jonaszu" została zrealizowana w konwencji komediowej.
Barwny, biblijny tekst został przez autorów spektaklu potraktowany
jako okazja do snucia teatralnej opowieści pełnej wyrazistych,
zabawnych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W postawie Jonasza odbijają się jak w lustrze poglądy niektórych chrześcijan, chcących widzieć Boga raczej jako Sprawiedliwego Sędziego niż Przebaczającego Ojca. Jednocześnie teatralna Niniwa, mająca mnóstwo współczesnych odniesień, jawi się jako świat domagający się rachunku sumienia i permanentnego nawrócenia. W końcówce spektaklu także Jonasz zrozumie, iż tak samo potrzebuje Bożego zmiłowania jak grzeszny świat, który przyszło mu osądzić.
 

fot. ikony z ołtarza głównego: K. Więckowski  © 2018 - Duszpasterstwo Akademickie Tratwa,  projekt i wykonanie: Łukasz Majewski

Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin